Meltdown Fighting Championships 3 – Full Results


Meltdown Fighting Championships 3 returned to Bristol on Saturday, 15th June, 2019 to a sold out crowd.

With 26 bouts on the card, the Bristol crowd were in for a spectacular show from start to finish.  Opening up the event were seven cadet bouts who were all competing for the first time, ages ranged from 7 years old to 17 years old. If you wanted a glimpse of future  stars, this was definitely the place to see them. Followed by four Novice bouts before turning to the stacked Main Card consisting of fifteen bouts.

After such a successful event the promotion have already set the date for their next event, which will consist of an afternoon for all cadets to showcase their skills, and the evening will be for the amateurs and professionals.  Two shows in one day for one price on Saturday November, 2nd, 2019 at Yate Sports Centre, Bristol.

*Photo Credit – Flynn Guard Photography

 

MELTDOWN FIGHTING CHAMPIONSHIP 3 FULL RESULTS

Pro fights

JAMES AMOS Def CRAIG BALE  via verbal submission TKO 4:43 round one

CHRIS ASTLEY Def MATTHEW THOMAS via RNC 1:14 round one

ADAM WEBB Def CRAIG ALLEN via Armbar 1:21 round one

MATT FIGLAK Def PATRICK BLIGHT via Guillotine :58 round one

 Amateur Fights

KRYZTOFF GAGALA Def HENRIJS BURKA via TKO (GnP) 2:30 round one

LIAM NASH Def  AAERION ORME via Anaconda choke 2:29 round two

LIAM SHOTBOLT Def  ARAMANDS GRUZNOVS via head arm choke 1:14 round three

DAYLE MCCRAE Def  KACPER  ZDUNCZYK via Unanimous Decision

LIAM MCKINTOSH Def  ELLIOT TAYLOR via TKO (GnP) 1:39 round two

GREG WILLIAMS Def  RAFAL NEUBURG  via RNC 1:18 round one

KIERAN WILLIAMS Def  JORDAN PETERSON via Unanimous Decision

RAFAL BARNUS  Def CHARLIE CLARKE via forearm choke 1:31 round one

LUKASZ PIERSCINSKI Def  JORDAN WALTERS via D’Arce choke :48 round one

JORDAN LITTLE Def  JORDAN TAYLOR via Unanimous Decision

LUKE NEWLAND  Def  JASON FOWLER-HILL via Unanimous Decision

Novice Fights

JODIE POINTER Def  DANIELLE LANE via Unanimous Decision

JERUM AGBUDE Def  ROBERT VIZITU via TKO 1:59 round two

RYAN SOUTHERN Def  LUKASZ KUTKO via Unanimous Decision

KACPER KOCIA Def DINO OLISCHUK via Unanimous Decision K1 bout

Cadet (junior) Fights

KLORENCE DEDJA Def  BLAKE PLACKETT via Unanimous Decision

MAX FEENEY Def PHILLIP BOWLAND via Unanimous Decision

LOUIE WHAYMAN  Def  ARCHIE TUCKER via Unanimous decision

AARON SUTHERLAND  Def  JAMES LINDSEY via RNC  :23 round one

TORIN RIDDOCH  Def  DANNY MITCHELL via Armbar :59 round two

JAYDEN PRICE   Def  JACK BOWLAND via Armbar :41 round one

NICOLA KRAWCZYK Def KIRSTY GAYNOR  via RNC 1:33 round one