RESULTS: UFC FIGHT NIGHT 59 BOSTON: McGREGOR vs SIVER


Conor McGregor

Prelims on FIGHT PASS.COM 

Flyweight: Tateki Matsuda  (125 lbs)  vs  Joby Sanchez  (126 lbs)

Judges score it 29 – 28 Sanchez  28 – 29  Matsuda  30 – 27 Sanchez; Winner via Split Decision  Joby Sanchez.

Light Heavyweight:  Sean O’Connell  (206 lbs)  vs  Matt Van Buren (205 lbs)

Winner at 2 mins 11 secs in round three via TKO Sean O’Connell 

PRELIMS ON FOXSPORTS 1 

Featherweight: Charles Rosa  (145 lbs  vs  Sean Soriano  (146 lbs)

Winner at 4 min 43 secs in round three via  Tapout – D’arce Choke Charles Rosa 

Lightweight: Johnny Case  (156 lbs)  vs  Frankie Perez  (155 lbs)

Winner at 1 min secs in round three via TKO Johnny Case

Flyweight: Patrick  Holohan  (125 lbs)  vs  Shane Howell  (125 lb)

Winner Patrick Holohan via Unanimous Decision  30-27

Lightweight: Zhang Lipeng  (156 lbs)  vs  Chris Wade (156 lbs)

Winner Chris Wade via Unanimous Decision  30-26

Welterweight: John Howard  (170 lbs)  vs  Lorenz Larkin  (171 lbs)

Winner at 2 mins 17 secs round one via TKO (Punches) Lorenz Larkin 

Welterweight: Cathal Pendred  (171 lbs)  vs  Sean Spencer  (171 lbs)

Winner Cathal Pendred via Unanimous Decision 29-28, 30-27, 30-27

MAIN CARD FOX SPORTS 1

Lightweight: Gleison Tibau (156 lbs)  vs Norman Parke  (156 lbs)

Winner Via Split Decision Gleison Tibau 29-28 Tibau, 29-28 Parke, 29-28 Tibau

Middleweight: Uriah Hall (186 lbs)  vs  Ronald Stallings  (186 lbs)

Winner at 3 mins 37 secs round one Uriah Hall via TKO (Referee/Dr Stoppage)

Lightweight: Donald Cerrone (155 lbs)  vs  Benson Henderson (156 lbs)

Winner Donald Cerrone Via Unanimous Decision 29-28

Featherweight: Conor McGregor (145 lbs)  vs  Dennis Siver (146 lbs)

Winner at 1 min 54 secs round two Via TKO Conor McGregor

FIGHT BONUS

Performance of the night

Conor McGregor

Performance of the night

Lorenz Larkin

Fight of the night

Sean O’Connell vs Matt Van Buren

Each fighter received $50,000 extra for their performances.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Advertisements

ULTIMATE IMPACT 12 – OFFICIAL RESULTS – 3 NEW CHAMPIONS!


On Saturday June 28th, Ultimate Impact held there 12th event at GL1 Leisuire Centre in Gloucester, to an aswesome, hyped up, vocal crowd.

With three title fights on the card this was one not to be missed, and boy, it lived right up to its name, in fact, the current two MMA title holders lost their belts, two NEW TITLE holders were crowned and of course we had the ladies first ever K1 Flyweight Title fight.

K1 Champion Belt
K1 Champion Belt

This night did not disappoint, from the amateurs at the start of the card, right through to the Pros on the card, infact with every event it is getting harder to top the last one!  I cannot wait for #UIC13 on November 15th at GL1 Leisure Centre.

Here are the Official Results:

Amateurs – Undercard 

Lawrence Coates Def Jack Price UD   K1

Greg Artis Def Thomas Karminski via Guillotine round 1   MMA

Raymond Nelmes Def Dan Reeves via UD   K1

Sophie Tidey Def Camille Schmiez via TKO round 1   K1

Nathan Powell Def Mason Carter via UD    MMA

MAIN CARD

Bryn Cooper Def Matt Harthill via TKO round 3  K1

Jack Shore Def Piotor Egert via Americana round 1  MMA

Craig White Def Jon Williamson via Submission round 1  MMA

Aaron Khalid Def Mark Finney via UD  MMA

Toby Hartman Def Chris Astley via Split Decision MMA

LW TITLE FIGHT MMA
Terry Doyle Def Wayne Drake via UD
#New #LW #Champion 

Terry Doyle and Adam Bousiff

 

FEMALE FLYWEIGHT K1 TITLE 
Laura Handy Def Cheryl Flynn via UD 
#New #FW #K1 #Champion

Laura Handy
Laura Handy

Laura had this to say after her hard earned win:

Awesome feeling when all the hard work pays off!!

Thanks to my coach Ryan Norwood for all the time and effort and to my good looking corner men!  Well done to all the other Fury Fighters, win or loose your all awesome.

 

WW TITLE FIGHT MMA

Adam Bousiff Def Phil Wells via RNC  round 2
#New #WW #Champion

Adam Bousiff
Adam Bousiff

Photo Credits: Force MMA and Fury MMA 

Next Event is #UIC13 

Laura Handy v Linzi Edwards

 Saturday, November 15 at 5:00pm

GL1 Leisure Centre in Gloucester, Gloucestershire
Tickets available online at

http://www.ultimateimpactevents.com/index.php/mma/events/ultimate-impact-13

BAMMA ‘FIGHT NIGHT 1’ – RESULTS


BAMMA held their first ‘Fight Night 1’ series at the 02 Guildhall in Southampton on Saturday 7th June.  Here are there quick results with a full in-depth event review being released shortly.

Image

 

 

BAMMA MIDDLEWEIGHT WORLD TITLE

SCOTT ASKHAM DEF. MAX NUNES

via TKO, ROUND 3, 1:50           

CATCHWEIGHT BOUT [ 75.5KG/ 166.4)

ARTEM KOTOV DEF. ALEXEMarcus I ROBERTS 

via TKO (Referee Stoppage), ROUND 1, 1:04                

FEATHERWEIGHT BOUT

ASHLEIGH GRIMSHAW DEF. DRAGAN PESIC 

via ARM TRIANGLE, ROUND 1, 3:35

    

WELTERWEIGHT BOUT

ALEX MONTAGNANI DEF. TIM MENZIES

via KO, ROUND 1, 1:28                        

BANTAMWEIGHT BOUT

ED ARTHUR DEF. MIKE CUTTING  

via REAR-NAKED CHOKE, ROUND 2, 1:58

                        

MIDDLEWEIGHT BOUT

MARCUS MITCHELL DEF. NICK JONES 

via TKO, ROUND 1, 1:49

FEATHERWEIGHT BOUT

JOSH ROE DEF. ANDY HANNON    

via UNANIMOUS DECISION (29-28, 29-28, 30-27)          

MIDDLEWEIGHT BOUT

DAMIEN KORYGA  DEF. RICKY MITCHELL 

via GUILLOTINE CHOKE, ROUND 2, 1:35

UFC FIGHT NIGHT LONDON 37 – RESULTS


scott

Saturday March 8th and it was time for UFC Fight Night  London 37.

PRELILMS

Loius Gaudinot def Paul Harris via Guilltone at 1.13 Rnd 1

Igor Araujo def Danny Mitchell via UD 30 -27

Claudio Henrique da Silva Def Bradley Scott UD 29-28

Luke Barnatt def Mats nilsson via TKO 4.24 Rnd 1

Ilir Latifi def Cyrille Diabte via choke 3.02 Rnd 1

MAIN CARD

Gunnar Nelson Def Omari Akhmedov via Guillotine 4.36 Rnd 1

gunnar

Brad Pickett Def Neil Seery via UD 30- 27 30- 27 29-28

Michael Johnson def Melvin Guiillard via UD 30- 27 30-27 29- 28

Thompson

Alexander Gustafsson wins via TKO 1.18 Rnd 2 def Jimi Manuwa

Gus

BONUSES  all recieving $50,000

 Performance of the Night

ALEXANDER GUSTAFSSON VS JIMII MANUWA

Jimi gus face off

ALEXANDER GUSTAFSSON

Gus

GUNNAR NELSON

gunnar

 

If Jon Jones wins against Glover Teixeira then he will meet Alexander Gustafsson in the re-Match for the TITLE. 

[RESULTS]

ULTIMATE IMPACT 11 RESULTS


UIC11_myprotein

ULTIMATE IMPACT  11

FEBRUARY 22ND

GL1 LEISURE CENTRE

GLOUCESTER

#UIC 11 Started the year with an almighty bang.

The night consisted of 6 K1 fights and 7 MMA fights, in which 4 of the 6  K1 fights were represented by the women.

Here is a round up of the nights results with a full event report coming shortly.

Ultimate impact round cards

**Jack Shore  Def Jack Price Via RNC  2mins 3sec Rnd 1

***Paulina Malina  Def Katie Elkova Via Decision

***Lea Fendt Def Zowie Trevena Via KO 1min 01sec Rnd 3

**Matt Figlak Def Cadre Abulafur Via UD

***Matt Harthill Def Matt Sansom Via KO 1min 16 sec Rnd 2

**Daryl Grant Def Euan Wallace Via Guillotine 0.25 secs Rnd2

***Helen Harper Def Sammy Donnley Via Split Decison

**Aman Sakhizedeh Def Michael Jones Via UD

**Karl Evans Def Mark Finney Via Armbar 4min 24 secs Rnd 1

***Steve Smith Def Matt Kaufman Via UD

**Adam Bousiff Def Chris Astley Via TKO 0.19secs Rnd 1

***Laura Handy Def Anya Baker Via UD 

**Tommy Cook Def Leighthan Benskin Via UD*

 

* Tommy Cook still The Middleweight UIC Champion

** MMA

*** K1 

Painpit – New Breed March 2nd Event Report and Full Results


2nd March 2013

Pain Pit – New Breed  

Pain Pit New Breed

 

I arrived at Newport’s  Leisure Centre with anticipation having always had  Pain Pit events scheduled in my diary and now I had no reason not to go and the timing was exactly right.

The Opening fight of the night  in the Amateur Level 3 Rules (No Headshots) (2 x 3mins) saw  Welterweights  Mark Turnville  ( Trojan Cheltenham) against  Jack ‘The Tank’ Shore  (Tillery Combat) who seemed to be a crowd favourite here, Turnville opened up with some good leg kicks, whilst Shore went in for the clinch position, knowing exactly he wanted this on the ground fast, Turnville managed to get a big body slam to Shore who kept his composure attempting to secure a Triangle only for Turnville to be saved by the Bell, the 2nd rnd was pretty much the same as the 1st with a dominant Shore maintaining  Top position & control with good body shots & another triangle attempt even taking  Turnville’s back in the final seconds.  Winner by UD Jack ‘The Tank’ Shore

In the 2nd fight of the night we saw the Light Heavyweights Sam Cousins from Weston-Super-Mare (Team Savage) against Jamie Curtis (Tillery Combat)

Sam Cousins starts the action by getting  the early takedown & into top position for most of the 1st rnd action, until Jamie Curtis manages to get back to his feet both men are standing. Cousins is throwing low kicks & Curtis is catching most of them, Cousins gets another takedown in rnd 2 with both men very game in gaining control on the floor, Cousins manages to get Curtis into a Rear Naked Choke for the last 15 seconds of this fight and he hung on in their as the bell went. Winner by UD Sam Cousins

In the Third fight we  saw Middleweight contenders Dan Hamer (David Round) against Ian McLeod (Tillery Combat)

Both men come out fast & trading punches & kicks McLeod gets the early takedown & a guillotine attempt, Hamer manages to get out, both men back to standing & trading punches, McLeod clips Hamer sending him to the floor,  McLeod seizing the moment attempts a  armbar  on Hamer who manages to hold on till end of the rnd. Start of rnd 2 McLeod gets Hamer with a great inside leg kick which sends him to the ground,  McLeod again struggles to gain top position which now sees him on his back setting up a triangle, Hamer submits Winner McLeod 2.15 rnd 2 Triangle Choke

Fourth fight of the night and were on to  Amateur Level 2 (Headshots Standing Only) ( 3×3 mins)

And the atmosphere was electric to what appeared to be a sold out Newport Leisure Centre again I can see why Pain Pit was living up to its reputation and we were only on the 4th fight of the night.

Welterweights Daniel Owens (Chris Rees ) against Ryan Legge  (Tillery Combat)

It was a great start by both guys, fast paced both exchanging shots with Owens taking control in the first part of the action, Legge soon got to work on the ground but decided to let  Owens back up to his feet with both men exchanging blows as it’s nearing the end of rnd 1  Legge gets  Owens with a good Right Hook, bell goes. As we start rnd 2  Legge took  Owens straight to the ground looking to take him out with a Triangle choke &  Owens Tapped Winner Legge 1.06 rnd 2 Triangle Choke

Fifth fight another welterweight match between Daniel Griffiths (Vendetta) against Patrick Magourlic (David Round)

Both men come out fast but its Griffiths who is pushing forward both men are exchanging kicks & punches, Magourlic takes it to the floor but its  Griffiths who gets Magourlic in a Head & Arm Choke Winner Griffiths 2.57 Rnd 1 Head & Arm Choke

Sixth Fight is a Lightweight fight between Paul Rodgers (Chris Rees) against Thomas James (Savage MMA)

Thomas James wastes no time & goes straight in & gets a takedown, gains top position, Paul Rodgers has a great technical defensive game from his back as he tries for a armbar then triangle from below,  Rodgers technical skills are  showing through in this fight and its Rodgers who gets the Kimura Winner Rodger 2.45 rnd 1 Kimura

Seventh fight & I knew as soon as I saw these fighters it would go the distance, let’s call it a gut instinct I have!  Its Light Heavyweight time and we have Gareth Stacey (NMMA) against Simas Norkus (Brotherhood MMA)

Norkus  gets the Takedown just where you would want this fight to go if you were a former European & US Wrestling Champ!  Stacey is working  hard to stop  Norkus passing his guard,  Stacey does point out to the ref which at this point is right in front of me  Norkus is holding onto his glove & pulling it back, so is warned lightly of this, this fight is staying as expected on the floor,  Norkus tries a knee bar, which  Stacey looks to ref & points out is illegal, Stacey capitalizes on this & gets Norkus on his back if only for a few seconds, Stacey is back to being on his back but bar no means is this fight boring, or very one-sided,  Stacey is doing a very good job of keeping Norkus of gaining the wrist control he is looking for by shrimping  #101 #basics, this fight goes from strength to strength with  Norkus being dominant though out even locking in a RNC in rnd 2 but  Stacey hung on as the bell went, great display of technical skills from both men in this fight. Winner UD Simas Norkus

The Eighth fight was in the Lightweight division and was crowd pleaser , sporting a green Mohawk Jason “Grasshopper”Jenkins (Falcons)  who entrance alone tore the roof of the leisure centre  against Sean Meany (Chris Rees)

Meany came out & got the first takedown early but it was  Jenkins showing dominant skills, control & body shots for the rest of the 1st rnd, the 2nd rnd  Jenkins goes for a takedown but  Meany sprawls,  Jenkins still gets  Meany where he wants him on the ground , a nice axe kick followed by the famous “Grasshopper” move allowed Jenkins to get Meany in a Gulliotine choke Winner Jenkins 1.12 Rnd 2 Guillotine Choke

Nineth Fight of the night we move onto the Unified Amateur Rules (3x3mins)

Light Heavyweight bout between Sam Stockdale from Cornwall (Fusion MMA) against Ryan Marshall (Tillery Combat)

This has the crowd on their feet as Ryan Marshall’s entrance  music is beginning to be played which is ironically is a sample of a Eminem track – business, (If you haven’t heard it look it up on YouTube then you will know where I’m coming from) you can now tell this is a packed venue with a great atmosphere.

Stockdale gets this fight underway with some great knees &  Marshall exchanges with some shots of his own, Stockdale gets the early takedown but not for long, both men on their feet but this time its Marshall who got the Takedown & gets top position with some vicious GnP, Stockdale doing well to defend Marshall off in the 1st rnd. We go into the 2nd rnd Marshall gets the takedown & takes top position Stockdale defends really well & gains Top position raining blows down on Marshall, not lasting for long as Marshall gains top position; this is a battle of who really wants it the most; it ends up against the fence with both men standing, Marshall gets a great Big Body slam & top position but again not for long as Stockdale then gains top position, as we enter the final rnd  Stockdale opens up with great leg kicks & gets a takedown but blink again & Marshall is in Top Position this is a real contender for #FOTN in my books both men are going toe-toe & ground to ground with one another, Marshall lets  Stockdale get back to his feet (we know Ryan Marshall has a great pedigree in Boxing skills & this is where he likes its best) not taking nothing at all away from Stockdale, as Stockdale is back to his feet  Marshall’s corner is shouting at him to get another takedown – & that’s what happened. Winner UD Ryan Marshall #FOTN for me.

Fight Ten sees us back in the Featherweight division Daryl Grant from Sidmouth (Lionsden) against Josh Reed (Tillery Combat)

Grant comes out with strong Leg kicks &  Reed answers with strong Punches, Reed takes this to the ground with a great text-book Guillotine Winner Josh Reed 0.52 Rnd 1 Guillotine Choke #SUB of the night for me

Fight Eleven  Middleweight Division between Will Davies (Chris Davies) and Lenny Benskin (Brotherhood MMA) Now this one I was particularly looking forward too, I had heard on the grapevine there had been a bit of bad blood between these two guys so I was hoping for them to leave it all in the cage tonight & boy I wasn’t disappointed.

There was a touch of gloves of some sorts to start with but Will Davies was very sneaky & went straight from there a bit too quick – sneaky! Davies  was straight in trading toe – toe & got a big slamming takedown, but  Benskin was having none of it, turned it round & ended on top position,  Benskin let Davies stand as this is where Benskin likes to do more damage & to dish punishment at its best, he comes in with a superman punch up against the fence which takes Davies to the floor from there Benskin is raining blow after blow until referee Mark Woodard stepped in & stops the fight Winner Lenny Benskin 1.52 Rnd 1 G’n’P 

Fight twelve were now at the PRO fights first in the Light Weight Division

Dave Addicott (DOW) against Kyle Prosser (Tillery Combat)  Addicott goes straight in with leg kicks whilst  Prosser goes to sweep Addicott’s leg to go for a takedown,  Prosser is on bottom position but don’t let this fool you, he is very dominant & active going for a triangle & armbar attempt which fails then he is raining hard elbows to  Addicotts middle of his head which I can hear from where I am sat,  Prosser goes for another triangle attempt but Addicott breaks full guard, Prosser still raining hard elbows & dominating from back position. Rnd 2nd & Addicott pushes forward,  Addicott gets the takedown and  Prosser doing text-book defending from his back and attempts yet another triangle but unsuccessful,  Addicott is doing all he can in the meantime unleashing some blows to  Prosser, but  Prosser defending well. We enter the last rnd both men are toe – toe trading blows,  Addicott catches  Prosser with a straight right to cause a devastating split across his left eye, referee Mark Woodard steps in & gets the Medics to look at the cut, the Medics say the fight cannot go on, this is unfortunate No-one wants to win by a Dr Stoppage in this Game & on my cards I had Prosser winning 2 rnds up! Winner Dave Addicott 1.18 Rnd 3 DR Stoppage 

Fight thirteen in the Welterweight division with Nottingham’s up and coming Max Cotton (RAW) against Owain Parry (Tillery Combat)

Both Men come out ready to trade toe-to-toe,  Parry comes out with a Spinning Back fist that misses, the fast Cotton catches Parry with a right cross which floors him, Cotton isn’t stopping there though and he goes to carry on until the Referee Mark Woodard steps in Winner Max Cotton 0.23 secs rnd 1 TKO #KO of the night for me.

Fight fourteen of the night is a Lightweight Title Fight between Jamie Rogers (DOW) against Marc ‘suplex’ Allen from Cheltenham (Trojan)

Both Men came out fast Rogers seemed to push the pace having  Allen up against the cage which seemed where he liked the fight to be; he got Allen in a tight Guillotine Choke for over a good minute, but Allen was standing his ground with good defensive work & not giving in & clearly taking instructions from his corner who I could hear from where I was sat, although with no action happening referee Mark Woodard urged the fighters to do some work,  Allen capitalized on this and managed to sink in a tight RNC which forced Rogers to tap with 9 secs left in the 1st rnd. Winner Marc Allen 4.51 Rnd 1  RNC  NEW Pain Pit Light Weight Title 

The Main Event was for the Bantamweight Title Brett ‘Pikey’ Johns ( Chris Rees) against Joe’ Orrible’ Orrey (Tillery Combat)

Both Men come out exchanging punches & its  Orrey who is pushing the pace to start with, Johns gets the early takedown and as we know this is where he loves to be & is comfortable at his best, rolling around, with his awesome technical skills from his Judo background, this could be anyone’s fight the way it is going back and forth for control Orrey gets top position and lands some real nasty horrible elbows this is obviously where his nickname comes in, finally Johns goes for a armbar attempt & gets it, it’s all too much for  Orrey who is quite emotional right in front of me. Winner Brett Johns 3.59 Rnd 1 Armbar New Pain Pit Bantamweight Title 

 

1-me working at pain pit march 2nd 2013

Full Results

Pro Fights

BATAMWEIGHT TITLE FIGHT – MAIN EVENT

Brett Johns (Chris Rees) Def Joe Orrey (Tillery Combat)  Via Armbar 3.59 Round 1

Brett Johns Now Pain Pit Batamweight Champion 

LIGHTWEIGHT TITLE FIGHT

Marc Allen (Trojan) Def Jamie Rogers (DOW) by Rear Naked Choke 4.51 Round 1

Marc Allen Now Pain Pit Lightweight Champion

Max Cotton (RAW) Def Owain Parry (Tillery Combat) TKO 0.23 secs Round 1

Dave Addicott (DOW) Def Kyle Prosser (Tillery Combat) Due to Doctor Stoppage (Split over eye)  1.18 Round 3

Unified Amateur (3 x 3 mins)

Lenny Benskin (Brotherhood) Def Will Davies (Chris Rees) by G’n’P 1.52 Round 1

Josh Reed (Tillery Combat) Def Daryl Grant (Lionsden) by Guillotine 0.52secs Round 1

Ryan Marshall (Tillery Combat) Def Sam Stockdale (Fusion Mma) Unanimous Decision

Amateur Level 2 (Head Shots Standing Only) (3 x 3 mins)

Jason Jenkins (Falcons) Def Sean Meany (Chris Rees) Via Guillotine 1.12 Round 2

Simas Norkus (Brotherhood) Def Gareth Stacey (NMMA) Via Unanimous decision

Paul Rogers (Chris Rees) Def Thomas James (Savage MMA) Via Kimura 2.45 Round 1

Daniel Griffiths (Vendetta) Def Patrick Magourlic (David Round) Via Head & Arm Choke 2.57 Round 1

Ryan Legge (Tillery Combat) Def Daniel Owens (Chris Rees) Via Triangle 1.06 Round 2

Amateur Level 3 ( No headshots) (2 x 3 mins)

Ian McLeod (Tillery Combat)  Def Dan Hamer (David Round)  Via Triangle 2.15 Round 2

Sam Cousins (Team Savage) Def Jamie Curtis (Tillery Combat) Via Unanimous Decision

Jack Shore ( Tillery Combat) Def Mark Turnville (Trojan) via Unanimous decision

Sub of the Night – Josh Reed

KO/TKO of the Night – Max Cotton

Fight of the Night – Sam Stockdale Vs. Ryan Marshall