RAGED UK MMA September 3rd 2022 Full Results

Saturday, 3rd September 2022, RAGED UK MMA hosted their 15th event back at the MECA, Swindon, where it all began in 2009.


Saturday, 3rd September 2022, RAGED UK MMA hosted their 15th event back at the MECA, Swindon, where it all began in 2009.

Swindon fight fans were in for a great night of beautiful violence with a staggering 20 fights.

As with previous events, RAGED UK MMA held a live PPV on Fightworld TV for all of those who could not attend in person.

RAGED UK MMA had 15 Amateur fights to get the crowd started and, of course, for us [Media] to see the NEW athletes who will be making big statements in the near future. Two of last night’s amateur competitors won THE VACANT AMATEUR SUPER WELTERWEIGHT BELT and THE AMATUER LIGHT FEATHERWEIGHT BELT.

The 5 remaining bouts were The Professional Fights, with the final fight of action for THE VACANT PROFESSIONAL LIGHTWEIGHT BELT.

Complete Raged UK MMA Fight Results

AMATEUR BOUTS

Fight 1: Amateur 3×3 Heavyweight

Sam Marshall def Jordan Everett via TKO (GnP) 00:59 into the 3rd Round.

Fight 2: Amateur 3×3 Catchweight 

Stephen Todman def Jay Kerley via TKO 00:09 into the 1st Round

Fight 3: Amateur 3×3 Middleweight

Ceri Choron def Brad Livingstone via TKO (GnP) 00:50 into the 2nd Round

Fight 4: Amateur 3×3 Catchweight

Dan Bassett def Adam Kahlil via KO 1:53 into the 3rd Round

Fight 5: Amateur 3×3 Catchweight 

Dion Miles def Jon Hadley via TKO (GnP) 1:45 into the 1st Round

Fight 6: Amateur 3×3 Welterweight 

Sam Cooper def Jon Hunt via Submission (Triangle) 02:55 in the 1st Round

Fight 7: Amateur 3×3 Middleweight

Nathan Halton def Joe Wood via Unanimous Decision

Fight 8: Amateur 3×3 Catchweight 

Marian Sandu def Paddy Portsmouth via Submission (RNC) 01:31 in the 2nd Round

Fight 9: Amateur 3×3 Catchweight 

Raheem Joseph def George Birbeck via Submission (Kimura) 01:38 in the 1st Round

Fight 10: Amateur 3×3 Catchweight 

Rich Lukacs def Jacob Phibbs via Split Decision

Fight 11: Amateur 3×3 Welterweight

Charlie Phillips def Richard Nottingham via Doctor Stoppage (Cut to Forehead) 01:16 in the 1st Round

Fight 12: Amateur 3×3 Catchweight

Jordan Walters def Ben Bates via Fighter Injury (Broken Thumb) 01:08 in the 1st Round

Fight 13: Amateur 3×3 Lightweight

Ollie Wilde def Louie Cooke via Split Decision

Fight 14: Amateur 3×3 Vacant Raged Super Welterweight Title Fight 

Tyler James def John Watson via TKO (Punches) 01:21 in the 1st Round 

NEW SUPER WELTERWEIGHT CHAMPION – TYLER JAMES REPPING [EVOLVE, TORQUAY]

Fight 15: Amateur 3×3 Raged Light Featherweight Title Fight

Ieuan Mackenzie def Ruslan Vrabje (c) via Submission (RNC) 02:59 in the 1st Round

#ANDNEW LIGHT FEATHERWEIGHT CHAMPION – IEUAN MACKENZIE REPPING [CELTIC PRIDE MARTIAL ARTS, WALES]

PROFESSIONAL BOUTS

Fight 16: Pro 3×5 Lightweight 

Grant Ogbourne def Finley Mitchell via TKO (GnP) 01:59 in Round 1

Fight 17: Pro 3×5 Heavyweight

Luke Newland def Rob Peters via TKO (GnP) 01:25 in Round 1

Fight 18: Pro 3×5 Middleweight 

Craig Rawlins def Adam Chetnik via TKO (GnP) 01:34 in Round 1

Fight 19: Pro 3×5 Catchweight 

Chris Astley def Tyler Thomas via TKO (GnP) 03:15 in Round 1

Fight 20: Pro 3×5 Vacant Raged Lightweight Title Fight

Oscar Ownsworth def Bernie Gomm via TKO (GnP) 04:48 in the 1st Round

#ANDNEW LIGHTWEIGHT CHAMPION – OSCAR OWNSWORTH REPPING [AVT LEEDS]

RESULTS COMPILED BY GEORGE GOUGH

FOTN/SOTN/KO/TKO – BY GEORGE GOUGH

Please message Mark at Point 5 Photography on FaceBook or his website if you want to purchase a print of tonight’s fights.

I’ve decided to bring backHonorary Fights’ of the night/Sub and KO/TKO

All these picks were by my colleauge George Gough for which I also fully support.

Sub of the Night goes to Raheem Joseph [Sweatbox/Bristol] for a slick Kimura

KO of the night goes to Dan Bassett [Evolve, Torquay] for a great KO

Fight of the Night goes to Nathan Halton Vs Joe Wood [Fightworx Academy, Torquay and [Range, Glos]

Now for a very special mention and this goes to Grant Ogbourne [Bristol], who was having his first professional fight after being an amateur for the last 4 years and having the WHOLE crowd on their feet with the 1969, Neil Diamond classic ‘Sweet Caroline’.

CW 142 results: Creasey, Elliott, and Favero steal the show

Cage Warriors’ return to Wales will be unforgettable with knockouts, submissions and stand out performances throughout the card.


By Kieran Cobley

Cage Warriors’ return to Wales will be unforgettable with knockouts, submissions and stand out performances throughout the card.

The main event saw Sam Creasey create history as he became the first man in the division to retain the flyweight title.

After a tumultuous wait to defend his belt, with his previous opponents, Luke Shanks and Dylan Hazan (who was unable to fight due to medical reasons) missed weight, Creasey finally got the chance to create history against challenger Stipe Brcic.

The 34 year old wasted no time picking up the win, dropping the Croatian in the first minute of the first round with a lead right hook before jumping on his opponent to lock in a high elbow guillotine to force the choke.

Creasey’s immediate future now looks uncertain; at 34 years old, the RGA Bucks fighter might struggle to receive a UFC call up, with Dana White and UFC matchmakers preferring younger talent, while in Cage Warriors, there is no definitive top contender following Aaron Aby’s loss earlier in the night and Dylan Hazan missing weight the last time he tried to get to 125lbs.

In the co-main event, Oban Elliott made sure the Welsh fans at the Ebbw Vale Sports Centre would leave with a smile as he put on the best performance of his career to beat former middleweight champion Matt Bonner.

In round one, Elliott would go straight for the kill, attacking Bonner with calf kicks and forcing him up against the cage, rattling the former middleweight champion with his tight knit boxing and forcing him to shoot for a takedown.

Round two started with Bonner coming out hyper aggressively to try and re-claw the first round, but Elliott weathered the storm and kept his composure.

The second half of round two was a different story. Elliott was rapidly slowing, and Bonner started landing heavier shots and forcing “The Welsh Gangster” into more uncomfortable positions, mainly at the end of his punches.

The question going into round three surrounded Elliott and his gas tank: had the early going taken too much out of him like it had in his two previous losses to Mike Figlak and Madars Fleminas, or could he stick it out?

As it turns out, Elliott could more than stick it out, putting Bonner on his back three times with takedowns and ensuring he landed enough strikes to make it an easy decision for the judges.

Elliott took a decisive win on the score cards, with all three judges scoring it 30-27 to the young welterweight.

Aaron Aby had the feel-good factor coming into CW 142. The Welsh flyweight had won eight of his last nine bouts, with his most recent two wins coming against a former flyweight champion, Samir Faiddine and former bantamweight title challenger, Gerardo Fanny, and not only that,  this was the first time in his career that he would be fighting on home soil.

Michelangelo Lupoli was tasked with ending that story and easily fulfilled that task.

Lupoli was causing Aby major issues with leg kicks on the feet, and when the Welshman could get the fight to the floor, Lupoli stopped any offence Aby had to offer.

In the end, Lupoli would take a unanimous decision win, with the judge’s scorecards reading: 30-27, 29-28 and 30-26.

Stephanie Evans and Jasmine Favero made their pro debuts at CW 142 in a rematch of their IMMAF fight from a couple of years ago in the women’s lightweight division.

Coming into the bout, Favero gave up a lofty six pound weight advantage to the Welsh fighter and looked noticeably smaller in the cage, but showed her opponent’s larger frame was no match for her technical ability.

Favero would judo throw Evans in round one and outclassed her on the feet two before finishing her in round two with some nasty close range boxing against the fence.

Lupoli and Favero could now find themselves looking at a fight on Cage Warriors’ first ever Italian card in Rome on 7th October after such impressive wins.

Luke Riley kept his undefeated record in the min card opener, knocking out Cherif Larossi in round two.

Round one saw Riley preview what was to come in round two, landing hard shots from the clinch and securing a takedown.

In round two, Riley showed his clinch is not somewhere you want to find yourself, rocking Larossi with hard knees to the head before executing a perfect boxing combination, finishing with a left hook to the body to put Larossi away.

On the prelims, Matty Byfield picked up a win in the heavyweight division after a suspect elbow knocked out Szymon Szynkiewicz, with action replays showing the final two elbows landing on the back of Szynkiewicz’s head.

George McManus would take his record to 3-3 after submitting Milton Alfonso Cabral in round one with a rear naked choke. At the same time, Owain Williams and Chris Bungard picked up decision wins in their promotional debuts against Sean McCormac and Erick Da Silva, respectively.

Cage Warriors returns on 23rd September with CW 143 in San Diego before heading back to Europe for CW 144 in Rome in early October.

Raged UK MMA 12 Full Results


chris and lawrence raged 12 champions
Photo Credit: Callum Knowles – Photosbycwk.com

 

Saturday, March 14th, 2020 saw Raged UK MMA hold their twelfth event at the Oasis Leisure Centre in Swindon.

Despite the country going through the coronavirus, it didn’t stop the fans from turning up and showing their support to the athletes.

With a card boasting of 12 bouts, there were some upsets on the night.

Firmly putting Swindon on the map as a  ‘Fight Town’ Raged UK MMA is going from strength to strength, with their next event booked for July 25th, 2020.

Amateur Card

Henry Lovell Def Luke Freeman via Americana 1:26 Rnd 1

Joe Wood Def Szymon Citak via Unanimous Decision 29-28 29-28 29-28

Keiren Williams Def Ashley Gosden via GnP 1:04 Rnd 1

Matt Screen Def Mike Jones via Unanimous Decision 29-28 29-28 29-28

Zana Kalary Def Chris Connolly via KO 2:01 Rnd 1

Dawid Jarowienko Def Svet Ivanchev via DQ (illegal strikes) 1:16 Rnd 2

Welterweight Championship Bout

Liam Shotbolt Def Tom Enstone via KO :16 Rnd 1 #andnew

Welterweight Champion

Middleweight Championship Bout

Rikki Wyatt Def Morgan Jay Lennon via GnP :35 Rnd 1 #andnew

Middleweight Champion

 Professional Card

Mehrdad Janzemin Def Tyler Thomas via Heel Hook 3.32 Rnd 1

Vacant Super Welterweight Championship Bout

Chris Astley Def Thomas Paull via RNC 4.02 Rnd 3 #andnew

Super Welterweight Champion

Welterweight Championship bout

Lawrence Jordan Tracey Def Chris Ogden via KO 3.42 Rnd 1 #andnew

Welterweight Champion

RAGED UK MMA 11 – FULL RESULTS


CAGED 11

 

Saturday, September 21st, 2019, RAGED UK MMA hosted their 11th event at the Oasis Leisure Centre, in Swindon.

For the first time, they had Pay Per View company mmatv.co.uk streaming the event live all around the world.

Firmly putting Swindon on the map as a ‘fight town for mixed martial arts’ the promotion has gone from strength to strength with athletes competing from all over the UK.

 Amateur Card 3X3 Minute Rounds

Rhys Lloyd vs Frankie Mercer – Winner Frankie Mercer 1:57 RNC (GNP) rnd 2

Day Gamble vs Leuan Mckenzie – Winner Leuan Mckenzie 1:02 RNC Rnd 1

Liam Mckintosh vs Ben Gregory – Winner Liam McKintosh Unanimous Decision

Declan O’Callaghan vs Joe Wood – Winner Joe Wood Split Decision

Brad Sexton vs Jack Dedames – Winner 1.33 Jack Dedames Armbar

Jay Thomas vs Andy Bear – Winner Andy Bear 1:23 TKO (GNP) Rnd 1

Josh Gilman vs Benji Smith – Winner Benji Smith 2:37 TKO (GNP) Rnd 1

Yannick Mezepovs Jones vs Rikki Wyatt – Winner :03 Rikki Wyatt KO rnd 1

AMATEUR RAGED Featherweight Title 3×3 minutes

Rich Lukacs vs Kirk Heely – Winner #ANDSTILL AMATEUR FEATHERWEIGHT CHAMP Kirk Heely 1:30 Arm Triangle Rnd 2

Karol Zdank vs Gary Trevett – Winner Gary Trevett 1:30 TKO (GNP) Rnd 2

VACANT RAGED AMATEUR LIGHTWEIGHT TITLE  3×3 minutes

Adam Ay vs Grant Ogbourne – Winner  2:29 Grant Ogbourne Guillotine Rnd 1

NEW RAGED AMATEUR LIGHT WELTERWEIGHT CHAMP

Pro Card 3×5 minute rounds

Michael Cutting vs Partick Blight – Winner 2:27 Michael Cutting Guillotine Rnd 1

Tyler Thomas vs Matt Figlak – Winner 2:30 Matt Figlak TKO (GNP) Rnd 1

Hugo Kirkwood vs Romek Sim – Winner  :11 seconds Romek Sim Rnd 1

Keitano Fourniller vs Constantin Radoi – Winner  :27 seconds Constantin Radoi TKO(GNP) Rnd 1

Jan Lysak vs Dante Hawkins – Winner 2:33 Dante Hawkins TKO (GNP) Rnd 1

Danny Tyler vs Craig Rawlins – Winner Split Decision Danny Tyler

PRO RAGED MIDDLEWEIGHT TITLE 3X5 MINUTES

Adam Chetnik vs Lukasz Marcinkowski – Winner  : 33 seconds Lukasz Marcinkowski TKO (liver shot) #ANDSTILL CHAMP

PRO RAGED LIGHTWEIGHT TITLE 3X5 MINUTES

Michal Figlak vs Bernie Gomm – Winner Unanimous Decision Michal Figlak #ANDNEW RAGED LIGHTWEIGHT CHAMP 

PRO RAGED VACANT WELTERWEIGHT TITLE 3X5 MINUTES

Dan Ballard vs Chris Ogden – Winner Chris Ogden :21 seconds Guillotine Rnd 1 #ANDNEW RAGED WELTERWEIGHT CHAMP

PRO VACANT RAGED SUPER WELTERWEIGHT TITLE 3X5 MINUTES

Jake Blyth vs Mario “Rudeboy” Saeed – Winner Unanimous Decision #ANDNEW RAGED SUPER WELTERWEIGHT CHAMP Mario Saeed

RAGED X – Full Results

Raged UK MMA held their tenth event on Saturday, May 25th 2019, at the Oasis Leisure Centre in Swindon.


Raged UK MMA held their tenth event on Saturday, May 25th 2019, at the Oasis Leisure Centre in Swindon to a sell-out crowd.  With six title fights on the card, the Swindon crowd were in for a night of full out action from start to finish.

It has to be said that promoter Gary Turland pulled it out of the bag for this event, with last minute changes to some of the opponents, just so the show could go on and the athletes that had trained hard to compete did just that, compete.

Credt: Ben Fitch - South West Media
Dean Hart with a flying knee against Kirk Heely Photo Credit: (C) Ben Fitch – South West Media

RAGED X – Full Results

Amateur (3 x 3 minutes)

Jack Bryant DEF Rich Lukacs via standing guillotine 1:05 rnd 1

Steve Ridgway DEF Matthew Thorn via TKO (Gnp) 1:16 rnd 1

Maro Roznovjak DEF Rikki Wyatt via TKO (GnP) 1:10 rnd 1

Christopher Whitfield DEF Jesse Mccann via RNC 2:42 rnd 1

Gary Trevett DEF Rio Joseph via RNC 1:00 rnd 1

Grant Ogborne DEF Adam Ay via UD

Kirk Heely DEF Dean Hart via UD to become Amateur Featherweight Champion

Tom Enstone DEF Chris Connolly via UD to become Amateur Welterweight Champion

Professional (3 x 5 minutes)

Daryl Grant DEF Constantin Radoi via TKO (GnP) 3:44 rnd 2

MIDDLEWEIGHT TITLE

Luckas Marcinkowski (c) DEF Tommy Cook via RNC 4:08 rnd 1 to retain the Middleweight Title

Craig Rawlins DEF Matthew Thomas via RNC 1:18 rnd 1

Ben Rees DEF Paul Reed via TKO (medical stoppage) 5:00 end of rnd 1 to become the Super Featherweight Champion

Bernie Gomm (c) DEF Terry Doyle via RNC 3:07 rnd 1 to become retain the Lightweight Champion

Wes Murch DEF Lawrence Jordan Tracey via KO 2:41 rnd 1 to become the Welterweight Champion

Raged UK MMA 8 – Full Results


DSC_6184
Photo Credit: Callum Knowles

Raged UK MMA entered their eighth event with 19 fights on the card.

Coming from The M.E.C.A in Swindon the fans were in for a night of amateur and professional Mixed Martial Arts action.

Headlining the card was Wales’ Lew long who faced Sheffield’s Shaun Lomas in a catchweight bout of 80kg.

Also on the card was Swindon’s own Craig Rawlins who was defending his Welterweight Title against Elliott Chilcott.

Full Results

Amateur Fights

Ruslan Vrabije def Matthew Rahman via RNC 1:10 Round one

Richard Lukas def Jordan Miller via TKO (strikes) :31 seconds  Round Three

Jesse Mccann def Harley Pullen via TKO 1:19 Round One

Lewis Childs def Daniel Groundwater via TKO 1:19 Round One

Kirk Heely def Dean Hart  via Unanimous Decision

Thomas Young def  Andy Bear via Unanimous Decision

Robert Kasparzak def Chris Connolly via RNC :50 seconds Round Three

Luke Lubega def Connor Elliott via Unanimous Decision

Stephan Todman  def Nick Ballard via Standing Guillotine: 19  seconds Round Two

Sami Boursi def Lewis Beadle via TKO (strikes) :14 seconds Round One

Tom Enstone def Reiss Jones via TKO (GnP) 2:55 Round One

Nando Borralho def Matt Davies via RNC :47 seconds Round One

Amateur Welterweight Title Bout

Craig Rawlins def  Elliot Chilcott via GnP 2:21 Round 3 – Welterweight Champion

Pro Fights

Chris Astley def Will Cairns via TKO (Elbows) :48 seconds Round One

Lawrence Jordan Tracey def Dan Taylor via TKO (strikes) :36 seconds Round One

Bernie Gomm def Sam Godfrey via KO (head kick) :14 seconds Round One

Adam Webb def Olsen Wakefield via TKO (punches) :20 seconds Round One

Paul Reed def Tyler Thomas via Mounted Guillotine :56 seconds Round One

Lew Long def Shaun Lomas via RNC 4:55 Round Two

 

Raged UK MMA 9 returns at their new home of The Oasis Leisure Centre, Swindon on 17th November 2018.

Legacy Fighting Alliance 6 Results: RIVALDO JUNIOR VS. RAY RODRIGUEZ


LFA 6 came live from the Cowboys Dancehall in San Antonio, Texas last night where Rivaldo Junior took on Ray Rodriguez in the headline bout.

Brazilian Jui-Jitsu specialist Mackenzie Dern was making her third pro outing in her Mixed Martial Arts career. Dern could not make the contracted weight for 115lbs, so the bout was changed to a Catchweight of 120lbs just before she took to the scales and weighed in on target on the second attempt. Her opponent Katherine Roy will receive 20% of her fight purse.

 

Full Results

Main Card

Ray Rodriguez def Rivaldo Junior via split decision (30-27, 30-27, 29-28)
Eryk Anders def Jon Kirk via TKO (strikes) – Round 1, 1:35
Mackenzie Dern def Katherine Roy via unanimous decision (30-27, 30-27, 29-28)
Richard Odoms def Willian Hoffman via TKO (strikes) – Round 2, 1:25
Gleidson Cutis def Dimitre Ivy via submission (grapevine leg lock) – Round 1, 2:38
Anthony Ivy def Arthur Ashton via submission (rear-naked choke) – Round 1, 2:04

Prelim Card – Amateur Bouts

Damian Alfaro def William Walker via submission (triangle choke) – Round 1
Jonathan Gomez def Patrick Ferguson via submission (D’Arce choke) – Round 3
Marcell Mickens def Tomas Suarez via TKO (strikes) – Round 2

Ultimate Impact Championship 17 – Full Results


Ultimate Impact Championship returned for their seventeenth event at GL1 Leisure Centre in Gloucester on Saturday, July 2, to a very warm and welcome crowd.

With a fightcard boasting of 11 MMA bouts and 1 K1 bout the night promised to deliver and that it did.

uic 17 main poster

Full Results

PRO

Jamie Sexton   DEF  Chris Astley via KO :29 seconds round 1

Richard Williams   DEF Brett Hassett  via Standing D’arce Choke  3:38 round 1

Amateur

Craig Rawlins  DEF  Michael Corston via Unanimous Decision

Bradley Wills  DEF  Josh Ozanne  via Armbar  2:39 round 3

Ben Hughes DEF  Toddy Porter via KO  1:10 round 1

Peter Robson DEF  Matt Page via RNC  2:27 round 1

Callum Gilbert DEF  James Price via Unanimous Decision

Jo Doyle DEF  Michelle Nash via Unanimous Decision

Tony Mills DEF   Damien Friker  via  TKO :40 seconds round 1

Jack Eglin DEF  Shea Evans via Unanimous Decision

Novice Exhibition bouts (2 x 3 mins)

Ryan Mayes DEF  Tom Godber  via Unanimous Decision

Oban Eliot DEF  Nat Pohl  via Unanimous Decision

 

Results courtesy of South West Media

 

Raged UK MMA 4 – Quick Results


Raged UK MMA 4, took place last night at Swindon  M.E.C.A to an electrified crowd. With 11 MMA fights on the card including two title fights and one professional K1 bout the crowd were treated to a beautiful night of violence.

raged 4 poster

Official Results

Pro Fights

Kenton Kauppinen Def Matt Da Silva via Leg Strikes  0:46 seconds round 1

New Heavweight Champion

Warren Kee Def Phil Wells via TKO 4:57 round 1

New Welterweight Champion

Nemo Llewellyn Def Michael Piszczek via Tap out to Strikes 0.35 seconds round 1

Kes Mumba Def Chris Ogden via Heel Hook  1:57 round 1

Simon Squires Def Ray Skellern via TKO 2:58 round 1

Sami Salem Def Matthew Williams via TKO (unable to continue) 2:53 round 2

Amateur Fights

Craig Rawlins Def  James Prenderville via Armbar 1:09 round 2

Tom Enstone Def Tommy Taylor via Unanimous Decision

Dean Hart Def Matthew Ryan via RNC 2:56 round 1

Lusaz Moszeynski Def Anthony Neil Williams via TKO (GnP) 0.29 round 1

Lewis Hawkins Def Kane Goldup via Guillotine 0:18 round 1

Robert Kasprzak Def Nikolay Ryzhko  via unanimous decision

Bellator 154 Full Results


bellator-154-davis-king-mo-600x400

Bellator 154 took place Saturday, May 14th in San Jose, CA and was headlined a light heavyweight fight between Phil Davis and Muhammed Lawal.

Here are the full results:

Main Card

Phil Davis Def. Muhammed “King Mo” Lawal via Unanimous Decision (29-28, 30-27, 30-27)
Saad Awad Def. Evangelista Santos via TKO 4:31 Round 1
Adam Piccolotti Def. Ray Wood via Submission (RNC) 3:17 Round 1
Andre Fialho Def. Rick Reger via KO (punch) 2:11 Round 1
Josh San Diego Def. Jeremiah Labiano via Unanimous Decision (29-28,29-28,29-28)

Preliminary Card 

Mark Dickman Def. Thomas Diagne via TKO (strikes) 3:05 Round 3
Jaimelene Nievara Def. Stephanie Frausto via TKO (strikes) 2:43 Round 3
Joshua Hardwick Def. Jorge Acosta via Submission (Guillotine choke) 1:21 Round 1
Sam Spengler Def. Doyle Childs via Unanimous Decision  (29-28, 29-28, 30-27)

 

%d bloggers like this: